I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

2020 WINNERS

2020 BEST OF FESTIVAL

TBA

Director: TBA

NARRATIVE FEATURE: DRAMA

GOLD AWARD: VULTURES; Director; Claudio Borrelli - Brazil

SILVER AWARD: Ascoltati; Director: Andrea Recchia - Italy

BRONZE AWARD: STOWAWAYS; Director: Liang Chen - United States

HONORABLE MENTION:

In Purgatory; Director; Sara Olivka - Austria

Pink Opaque; Writer and Director; Derrick Perry, Additional Story and Produced by Dave Ragsdale - United States

Love is not Love; Director; Stephen Keep Mills - United States

Finding Home; Director; Jim Underwood - United States

NARRATIVE FEATURE: COMEDY

GOLD AWARD: What Makes Women Tick; Director: Svetlana Schotte - Germany

NARRATIVE FEATURE: HORROR

GOLD AWARD: EadieDirector: Walter Haussner - United States

SILVER AWARD: 9 Ways to Hell; Directors: Nick Dragon, Tai-Lynia Jones, Scott Alan Richards, Emily Louise Rua, Shelly Skandrani, Dillon Wilson, Alejandra Díaz Dominguez, Deven Spencer, Derek Silvers - United States

NARRATIVE FEATURE: SCIFI

GOLD AWARD: THE MESSAGEDirector: NATTHAPHON AMORNTUT - Thailand

SILVER AWARD: The Nights We Looked at the Sky; Directors: David Gamboa Ortuzar - Spain

NARRATIVE FEATURE: LGBTQ

GOLD AWARD: Vidhān (Writ)Director: Manoj Rai - India

SILVER AWARD: In Love with Ally Barker; Directors: Chris and Robert Smellin - Australia

BRONZE AWARD: Guy; Director: Rory Dering - United States

FEATURE DOCUMENTARY:

GOLD AWARD: Father of a Broken Angel; Director: Dhiney Ramos - Netherlands

SILVER AWARD: Life on Wheels - Transportation for a new urban century; Directors: David Hodge, Hi-Jin hodge - Sweden

BRONZE AWARD: Quattro Colori (Four Colours); Director: Donal Moloney - Ireland

HONORABLE MENTION:

OPEKA; Director; Cam Cowan - United States

Living with The Odds; Director; Erich Meltvedt - United States

Stromboli – as long as the heart beats; Director; Hanspeter Aliesch - Switzerland

Milwaukee South Track Dynasty Unlimited; Director; Angelo Johnson - United States

A Journey of Tea; Director; LIU JIA - China

Chinese Backbone Doctors; Director;  Jingyuan HAN - China

Alaska Long Hunters; Director; Mark Rose - United States

Road to Hollywood Through Bollywood; Director; Oleg Blinov - United States

With Open Eyes; Director; Charlotte Dafol - Brazil

NARRATIVE SHORT: DRAMA

GOLD AWARD: Permanent Resident, Director: James Cui - Australia

GOLD AWARD: Damned If I Do, Director: Jeffery A. Thompson - United States

SILVER AWARD: The Magic Door; Director: Kenzo Lin - United States

SILVER AWARD: Viral; Director; Kevin Welbeck - United States

BRONZE AWARD: THERE IS NO HUMAN; Director: JACKIE R. BALA - India

BRONZE AWARD: The Bad News; Director; Efriem Kahsay Quada Eritrea

HONORABLE MENTION:

Communicare; Director; Anthony Vazquez - United States

Breaking the Silence; Director; Seayoon Jeong - United States

Younger; Director; Denise Dove - United States

Volveré; Director; Alex Hermogens - United States

The System; Director; Michael Cruz - United States

Afterlife People; Director; Fabrizio Borni - Italy

The Inconvenience of Being Black; Director; Ukachi Arinzeh - United States

Dream Vision Reality; Director; Roberto Puzzo - Germany

The Blue Butterflies Path; Director; Vini Wolf - Brazil

26.02.92; Director; ELVIN AHMADOGLU - Azerbaijan

A SHORE; Director; Sam Gilberg, Armand Dov Brescia - United States

Roots; Director; Saurabh Jain Samta - India

Pardon; Director;  Saurabh Jain Samta - India

Fishing Vessel Bomnal; Director; Jang Choon Park - Republic of Korea

Glitches; Director; Annie Chen - Taiwan

Juicy Girl; Director; MJ KIM - Republic of Korea

NARRATIVE SHORT: COMEDY

GOLD AWARD: Short Cuts; Director: Spencer Paysinger, Dane Morck - United States

SILVER AWARD: Like Daughter, Like Mother; Director: Clyde Baldo - United States

BRONZE AWARD: Who Wants to Live with Barney Johnson Anyway; Director: Sylvie Kittel - Switzerland

HONORABLE MENTION:​

Slightly Dead; Director; André Eriksen - Norway

NARRATIVE SHORT: HORROR

GOLD AWARD: FEAR OF THE WOODS; Director; Titus Paar - Sweden

SILVER AWARD: Interrupted; Director: Giorgio Carlevaro - United States

BRONZE AWARD: You Didn't See Me; Director: Matthew Goodman - United States

HONORABLE MENTION:

ALTERED; Director; SARAH LE - United States

DOCUMENTARY: SHORT

GOLD AWARD: Iric; Directors: Sandra Tamkin - United States

SILVER AWARD: What If...; Director: Noah Berlow - United States

BRONZE AWARD: Exploring Ethiopia; Director: Charles Love - United States

HONORABLE MENTION:

Gaza, one football, one leg; Director: Patrice Forget - France

AWAKENING TO SPIRIT - Inner Peace To World Peace ; Director: Vibhas P. A. Kendzia, Sandra Wasko-Flood - United States

NARRATIVE SHORT: SCI-FI

GOLD AWARD: Fishing Vessel Bomnal; Director: Jang Choon Park - Republic of Korea

SILVER AWARD: Dialectical Lyric Poetry; Director: Chengyang Xie - China

BRONZE AWARD: The Light Thief; Director: Eva Daoud - Spain

HONORABLE MENTION:

Dominion Evolucion; Director: Lucas Zoppi - Argentina

NARRATIVE SHORT: LGBTQ

GOLD AWARD: Steps; Director: Alan Tsao - United States

SILVER AWARD: I GOT THE LAST LAUGH!Director: Victor Arnez - United States

BRONZE AWARD: Regret; Director: Rachel Grissom - United States

WEB SERIES:

GOLD AWARD: In the Land of Fruits and Nuts; Director: Krista Prokopchuk - United States

SILVER AWARD: Fully Formed Adults: Pay Or QuitDirector: Scott Boxenbaum - United States

MUSIC VIDEO:

GOLD AWARD: Darkness; Director: Yury Yarushnikov - Russian Federation

SILVER AWARD: Carry MeDirector: Shawn Spitler - United States

BRONZE AWARD: Waiting For Me (Official Music Video) by Madame Gandhi; Director: Misha Ghose - United States

HONORABLE MENTION:

MARIBOR & SAXOPHONE; Director: FRANC KOPIC - Slovenia

Wasted; Director: Denys Shchukin - Ukraine

Inverted Gloaming; Director: MATIAS ALVARADO - Chile

Candle Lit; Director: Nick Francis - United States

Settle Down; Director: Tonio Krueger - Switzerland

STUDENT FILM:

GOLD AWARD: Gloria; Director: Meiru Lu - China

GOLD AWARD: Faces; Director: Wesley Wang - Jericho High School, United States

SILVER AWARD: Sound of Desperation; Director: Phinehas Yoon - Pasadena City College, United States

BRONZE AWARD: Big Brother; Director: Prada Wang (Wang Peng Ran) - Shanghai Theatre Academy, China

HONORABLE MENTION:

Red; Director: Frances Wilkerson;- College of DuPage, United States

SONG; Director: Sid Patwa, UCLA Extension Program, United States

First, Last; Director: Ruiyin Ouyang, Communication University, China

Grandpa's Long March; Director:  Bolun Wei - Loyola Marymount University, United States

Glitches; Director: Rocio Camacho, San Francisco State University, United States

Malinchista; Director: Flora Rees-Arredondo - United States

MOVIE TRAILER:

GOLD AWARD: My Sisters' Cup; Director: Cortez Mack - United States

SILVER AWARD: Code 13: Unreadable - Official; Director: Seth Chitwood - United States

HOLLYWOOD INDEPENDENT FILMMAKER AWARDS

© 2020 by HIFA in Hollywood, California U.S.A.

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Instagram - Black Circle